Rady dla początkujących
Jeśli zdecydowałeś się na grę w paintball’a to pewnie zastanawiasz się jak przygotować się do takiej rozgrywki. Paintball to świetna zabawa ale będzie dużo przyjemniejsza jak zadbasz o siebie i swoje czułe miejsca. Nie będę tu pisał o masce, bo to każdy kto prowadzi gry powinien wbijać do głowy wszystkim graczom. Chcę napisać o paru sprawach, które umilą grę i zaoszczędza siniaków w dość bolesnych miejscach.
Uderzenie kulki paintballowej nawet z bliska (2-5 m) nie spowoduje wielkich ran, co najwyżej porządnego siniaka – przy założeniu, że marker jest schronowany do odpowiedniej prędkości ale o tym dalej.
Pewne miejsca naszego ciała są jednak narażone bardziej niż inne:
1. Szyja – warto zadbać o jej osłonę. Możemy zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze, możemy zrobić sobie taki ochraniacz samemu bądź zasłonić ja zwykłym szalikiem lub chustą. Wysoko postawiony kołnierz mundury już jest jakąś ochroną i na pewno zniweluje siłę uderzenia.
2. Głowa – tu wystarczy czapka, jakakolwiek, wełniana, z daszkiem. Można też kupić maski, które mają zabudowaną całą część głowy, a więc chronią nie tylko twarz, uszy ale i całą głowę.
3. Dłonie – zdecydowanie polecam zakładanie rękawic. Uderzenie kulki w palce jest czasem dość bolesne, a szczególnie w zimne dni, gdy ręce są zmarznięte. Najlepiej chronią rękawice typowo paintballowe, w których zewnętrzna strona palców jest zabezpieczona dodatkowo specjalnym zgrubieniem. Jednak nawet zwykłe rękawiczki zapewniają dość skuteczną ochronę.
4. Kolana, łokcie – ochraniacze kolan, łokci, to może nie jest aż tak ważne gdy gramy w lesie, ale również tutaj może zdarzyć się upadek na kawałek twardego drzewa. Ochraniacze są już jednak prawie niezbędne gdy gramy w budynkach, gdzie narażeni jesteśmy na upadek na beton, gruz, stal.
5. Ochraniacz krocza – nie wiele osób tego używa i rzadko zdarząją się strzały w to miejsce, szczególnie w grze leśnej, ponieważ większość graczy chodzi skulona lub czołga się w trakcie gry. Opuszczona bluza jest już dobrą osłona ponieważ kulka wytraca swoją prędkość, bądź rozbija się na niej. Nie widziałem co prawda ochraniaczy typowo paintballowych, ale gracze radzą sobie kupując ochraniacze stosowane w innych sportach – szczególnie przydatne okazują się ochraniacze używane w sztukach samoobrony i walki wręcz – ponieważ są tak wyprofilowane aby nie ocierały pachwin i nie przeszkadzały w szybkich i częstych ruchach nóg.
Należy jeszcze wspomnieć, że w sklepach dostępne są również ochraniacze na korpus ciała, z przodu i tyłu.
Dostępna jest również odzież typowo paintballowa – spodnie czy bluzy z odpowiednimi, wszytymi w newralgiczne miejsca gąbkami.
Na koniec chciałem jeszcze wrócić do tematu chronowania markera. Służy do tego celu specjalny radar. Każdy marker powinien być schronowany przed wejściem na pole gry, czyli powinna być sprawdzona prędkość wylotowa kulki. Gdzie byś nie grał, osoba, która taka grę organizuję powinna to zrobić przed wejściem na pole. Nie przyjmuj do wiadomości tłumaczeń, że marker został już schronowany, ponieważ chronowanie ma jedynie sens gdy robimy to zaraz przed wejściem na pole gry, z przypięta butlą. Szczególnie gdy grasz na CO2, musisz sobie zdawać sprawę, że ciśnienie w butli może zmieniać się bardzo drastycznie w zależności od temperatury butli. Marker schronowany na jednej butli może mieć zupełnie inną prędkość na drugiej butli. Nie schronowany marker może zrobić Ci krzywdę.